JESTEM EKO

Jestem Eko II- Zbrataj się z naturą to już druga edycja ogólnopolskiego konkursu o tematyce ekologicznej, w której uczestniczymy. Konkurs jest zestawem działań edukacyjnych upowszechniających edukację ekologiczną i ochronę środowiska. Działamy w ramach zajęć Klubu Naszej Ziemi, który skupia uczniów kochających przyrodę i zainteresowanych praktycznym zastosowaniem wiedzy ekologicznej.

Celem Jestem Eko jest popularyzacja wiedzy ekologicznej oraz rozbudzanie zainteresowania naturą i troski o nią w codziennym życiu dzieci, pobudzenie ich zmysłu obserwacji oraz wzbudzenie empatii i wrażliwości przyrodniczej.

Zachęcamy uczniów do zaprzyjaźnienia się ze środowiskiem, obserwacji otaczającego świata, wyjścia poza mury budynków, poznawania darów pól i łąk oraz poszanowania i otaczania opieką flory i fauny. Przybliżamy im świat przyrody w stanie naturalnym, bez wpływów i zmian związanych z urbanizacją i uprzemysłowieniem.

Konkurs Jestem Eko, poprzez wspólne działania, zabawy, zagadki, łamigłówki, prace manualne oraz zadania praktyczne, promuje dobre praktyki ekologiczne, nakłania do samodzielnego myślenia i uczy szacunku do szeroko pojętej natury. Zachęca do spojrzenia na otaczający świat nieco innym okiem, kształtowania własnych opinii, kojarzenia faktów i wyciągania wniosków. Przekazuje dużo praktycznej i przydatnej wiedzy pokazanej na przykładach i poprzez ciekawostki.

Bądź bliżej natury - obserwuj, zbrataj się z nią, bądź jej częścią.

W oczekiwaniu na święta rozpoczęliśmy drugą edycję ogólnopolskiego konkursu o tematyce ekologicznej Jestem Eko II - Zbrataj się           z naturą
Zajęcia skupiły wszystkich chętnych kochających przyrodę i zainteresowanych praktycznym zastosowaniem wiedzy ekologicznej.
Podczas zajęć zapoznaliśmy się z właściwościami miodu, rozkoszowaliśmy się jego smakiem.
W ramach eksperymentu przygotowaliśmy ocet jabłkowy- w sam raz na jesienno- zimowe infekcje.
Na zakończenie zajęć przygotowaliśmy zimową herbatkę, idealną na zimowe wieczory .

Zachęcamy wszystkich do eksperymentowania:

Rozgrzewająca herbatka: Skórki z 2 jabłek, najlepiej czerwonych słodkich odmian np. Prince albo Gala, skórki 2 gruszek, mogą być to gruszki jesienne np. Konferencja lub letnie przechowywane w chłodni np. Klapsa. Skórki możecie wysuszyć na kilka sposobów: w domowych suszarkach do warzyw i grzybów lub pod opieką dorosłych w piekarniku albo wykorzystując naturalną energię wysuszyć na powietrzu w ciepły dzień. Do wysuszonych skórek dodajemy drobno potłuczoną korę cynamonu i 2 goździki. Osoby lubiące nieco ostrzejszy smak mogą dodać plasterek suszonego imbiru. Całość mieszamy i przechowujemy w papierowej torebce, słoiku lub puszce do herbaty. Nie w plastiku. Smacznego! Pokażcie nam jak wyszły wasze herbatki

W ramach realizacji programu ekologicznego „Jestem ECO – zbrataj się z naturą” uczestnicy programu uczestniczyli w zajęciach, które były doskonałą  okazją do poznania problemu wykorzystania OZE i rozwijania wrażliwości na problemy środowiskowe. Podczas zajęć wykorzystano modele odnawialnych źródeł energii, z których złożono szkolną elektrownię wiatrową.