"Czyste powietrze wokół nas"

Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej

„Zmniejszenie liczby dzieci rozpoczynających palenie powinno być jednym z głównych celów zdrowia publicznego. Szacuje się, że w Polsce codziennie rozpoczyna palenie 500 dzieci, dlatego profilaktyka nie może być ignorowana. Aksjomat, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie odnosi się także do działalności antytytoniowej i w pełni uzasadnia realizację prawa do edukacji wśród dzieci i młodzieży. Jeżeli do społeczeństwa trafia przekaz, że dzieci są także ofiarami, to łatwiej uzyskać społeczną akceptację i zaangażowanie dla działań antytytoniowych. Tak długo, jak przemysł tytoniowy będzie miał możliwość zastąpienia każdego dorosłego, który rzuci palenie, nowym palaczem z młodego pokolenia, tak długo sukcesy w zwalczaniu epidemii palenia będą ulotne.” (prof. Janusz Szymborski)

Program stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. Skierowany jest do dzieci przedszkolnych z udziałem rodziców i opiekunów. Ma charakter profilaktyczny. Jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Program "Czyste powietrze wokół nas" został opracowany przez zespół ekspertów zajmujących się problematyką tytoniową i jest odpowiedzią na stale obniżający się wiek dzieci eksperymentujących z tytoniem oraz powszechność biernej inhalacji jego dymu od momentu poczęcia.

Adresaci: Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – 5 i 6 letnie, rodzice, opiekunowie i nauczyciele.

Założenia programu:
Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.

1. Program ten jest adresowany do dzieci przedszkolnych, z udziałem rodziców i opiekunów.

2. Stanowi on pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych.

3. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.

4. Program może być rozszerzony na środowisko lokalne.

Cele główne programu:

1. Wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.
  2. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.

Cele szczegółowe programu:

1. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.

2. Wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych dymów „wydobycie” dymu papierosowego.

3. Zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.

4. Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów

5. Zwiększenia wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.